Alter Energia Sp. z o.o – Twój partner w Fotowoltaice i efektywności energetycznej.

 

Alter Energia Sp. z o.o. Słońce

Alter Energia Sp. z o.o. Energia promieniowania słonecznego

Położenie modułów fotowoltaicznych

Ilość energii pozyskanej przez moduły fotowoltaiczne zależy od ich orientacji względem Słońca – gwiazdy typu widmowego G.

Najlepiej umieścić je na stromej połaci dachu o orientacji południowej lub południowo-zachodniej. Zanim zdecydujesz się instalację modułów fotowoltaicznych upewnij się czy w okolicy nie ma wysokich drzew bądź budynków.Po pierwsze mogą one rzucać cień na instalację.Jak wiesz Energia promieniowania słonecznego ma moc.,stąd zapewnij jej warunki do wykorzystania potencjału. Produkcja prądu w przypadku zacienienia jest sporym problemem.Po drugie notoryczny cień uniemożliwia zwrot z poniesionych nakładów finansowych.W końcu w obecnym stanie prawnym oraz zaplanowanym podwyżkom za energię elektryczną, inwestycja w oszczędność stają się coraz bardziej opłacalna. Zarówno dla gospodarstw domowych (dzięki tzw. „darmowemu magazynowi”) oraz dla przedsiębiorstw. Planowane podwyżki zakupu energii elektrycznej są nieuniknione, dlatego, aby pozostać konkurencyjnym na rynku, należy dokonać optymalizacji kosztów. Elektryczność przy dzisiejszym realiach gospodarczych, staje się podstawowym dobrem, który każdy chce mieć.

Koszty eksploatacyjne instalacji PV

Warto zastanowić się nad zagadnieniem. Dobra eksploatacja służy trwałości i wydajności. Przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych i konstrukcyjnych powoduje również zaoszczędzone pieniądze w kasie. Zastosowanie nanopowłok (w przypadku Bruk-Bet Solar) czy specjalnych narożników na modułach (Soluxtec Gmbh) to tylko jedne ze skutecznych elementów budowy modułów.Wysoka technologia powoduje iż utrzymanie instalacji jest mniej koszto-chłonne. Coraz większa sprawność modułów, oraz wydłużone gwarancje mechaniczne, jak i wydajnościowe czynią że inwestycja w PV jest coraz bardziej stabilna. Przez co zasadna jest inwestycja w wysoką technologię gdyż ona = oszczędność w przyszłości. Energia promieniowania słonecznego jest wykorzystywana w coraz większej skali.

Co jest potrzebne do instalacji modułów fotowoltaicznych?

Specjalnej fotowoltaicznej konstrukcji nośnej która utrzymuje moduły. Specjalistyczna konstrukcja to taka, która posiada wszelkie niezbędne certyfikaty, potwierdzone badaniami aerodynamicznymi i obciążeniowymi. Zastosowanie nie autoryzowanych i niecertyfikowanych konstrukcji przynosi tylko problemy.

 

Alter Energia Sp. z o.o. konstrukcja na dach płaski

Alter Energia Sp. z o.o. – typ konstrukcji montażowej

Wysokiej wydajności falownika, który odpowiada za cały proces przetwarzania energii z prądu stałego na przemienny. Dobry Falownik to falownik łatwy w obsłudze, cechujący się bardzo wysoką sprawnością, żywotnością oraz niezawodnością. Na Rynku pojawiają się nisko-kosztowe inwertery (Falowniki) z Azji oraz krajów 3 i 4 świata. Jednak jak pokazują realia rynkowe, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Mimo ich atrakcyjności cenowej, są zawodne, a co gorsza deklarowana gwarancja producencka jest trudna do wyegzekwowania. Pamiętać należy, że główna siedziba znajduję się tysiące kilometrów od granic Polski, przez co wysyłka niesprawnego inwertera jest po prostu nieopłacalna.

 

Alter Energia Sp. z o.o. - Inwerter Fronius (Austria)

Alter Energia Sp. z o.o. – Falownik Fronius (Austria)

Moduły to elementy niezbędne całej instalacji. Obecne na Rynku jest bardzo dużo producentów, którzy prześcigają się w ofercie. W gąszczu ilości produktów, niezbędna jest pomoc fachowca, który powinien posiadać chociażby elementarną wiedzę w tym zakresie. Obecnie możliwości wykorzystania krzemu są na granicy wykorzystania potencjału, stąd producenci prześcigają się w rozwiązaniach usprawniających. Większa ilość BB (Bus Bar), zróżnicowana siatka połączeń, ilość płytek krzemowych w jednej ramie. Umiejętny montażysta, posiada wiedzę i doświadczenie w odpowiednim doborze modułów, stąd oferowanie tylko jednego rozwiązania jest mało profesjonalne i może powodować rozżalenie Klienta.

 

Moduł fotowoltaiczny od Alter Energia Sp. z o.o.

Alter Energia Sp. z o.o. – jakość produktu

Ile zamontować modułów fotowoltaicznych?

Dla przeciętnej 4-osobowej rodziny potrzebna jest moc pomiędzy 4 kWp. a 5,5 kWp.

Moduły posiadają określoną moc, w przedziale od 10 do ponad 350 Wp., stąd ich ilość uzależniona jest wariantu, w którą moc inwestor chce pójść. Im większy Wp, tym mniejsze zajęcie powierzchni połaci dachu, gruntu, fasady. Co za tym idzie to mniejsza długość konstrukcji, czyli mniejsze koszty inwestycyjne. Co można zauważyć na Rynku, to odchodzenie od małych mocy modułów. Producenci zauważyli iż produkcja staje się nieopłacalna, ze względu na postępujący rozwój technologiczny. W 2016 roku wysokim standardem były moduły 250 i 270 Wp. dzisiaj (po  2 latach) wysoki standard to panele 300, 305. 310 Wp. Producenci odchodzą od produkcji tak popularnych modułów 250 Wp.  Dobrze dobrana instalacja powinna być poprzedzona analizą porównawczą, określeniem rocznego zapotrzebowania oraz przyszłościowa. Rozwój technologiczny sprawia, że stosowane jeszcze 2 lata temu rozwiązania przechodzą do lamusa. Energia elektryczna wyprodukowana przez efektywny system PV, z biegiem czasu zacznie przynosić większe korzyści.

 

Jak wykorzystać energie słoneczną?

 

Energia promieniowania słonecznego - wzór

Alter Energia Sp. z o.o. – wzór

 

Koszt montaż i uruchomienia instalacji PV

 

Koszty zależne są zawsze od specyfiki. Tzn. wyboru odpowiednich podzespołów i wyliczeniu konstrukcji. Do każdej instalacji można dokładać wyposażenie dodatkowe jak optymalizery, odmrażacze, komunikatory, sterowniki itd. Jednak żeby uciąć spekulacje w sumie na inwestycję około 5 kWp. w standardowej wysoko-sprawnej technologii trzeba przeznaczyć  około 22 tys. zł – 27 tys. zł. Co daje około 5 tys brutto za kWp. Oczywiście na Rynku pojawiają się tańsze oferty, jednak jak udowodniono ich jakość jest adekwatna do ceny za jaką zostały wybudowane. Stare zasiedziałe podzespoły, często niewiadomego pochodzenia, inwertery nierenomowanych producentów, konstrukcje bez atestów i niezbędnych dopuszczeń do dzisiaj odbijają się czkawką inwestorom. Należy pamiętać, że wszystko co jest związane z fotowoltaiką jest dedykowane i posiada niezbędne dopuszczenia. Chociażby narzędzia do montażu posiadają niezbędne badania i dopuszczenia. Niedopatrzenia oraz fuszerka gwarantują problemy oraz co gorsza zagrożenie bezpieczeństwa budynku i osób.

 

Uwarunkowania klimatyczne Polski

W każdej instalacji kluczową role odgrywa gwiazda – Słońce.

 

Im go jest więcej, tym większe uzyski mocy otrzymamy. Energia Słoneczna sprawi, że uzyski z instalacji będziemy mogli na bieżąco wykorzystać. W Polsce słońce grzeje przyzwoicie od marca do października, a intensywnie w miesiącach letnich (czerwiec-wrzesień). W przypadku gospodarstw domowych są to miesiące kluczowe, gdyż dobrze dobrana instalacja powinna przynieść nadwyżkę produkcji. Inwestor – jako Prosument, zgodnie z obowiązującym prawem wykorzysta ją w późniejszym czasie najczęściej tzw. w miesiącach zimowych, gdzie tego słońca jest stosunkowo mało. Polska jest krajem o dość dobrym usłonecznieniu, jednak nie jesteśmy Hiszpanią, Włochami, czy Portugalią, stąd każdy Wp. jest na wagę złota (w naszym przypadku złotówek). Polska to również kraj o zróżnicowanych wiatrach, mamy dość spokojne wiatry, choć w ciągu roku zdarzają się mocne podmuchy, orkany itp.

Dobór odpowiednich elementów.

 

Zależy zawsze od regionu i warunków klimatycznych. Inny typ zastosujemy nad morzem, inny w górach, a jeszcze innych na nizinach. Gradobicie w Polsce występuje lokalnie. Są miejsca, które cyklicznie nawiedzają spadające kule lodu, stąd kłania się dobór modułów. Mowa tutaj o hartowanym szkle ochraniającym płytki krzemowe. Producenci z Europy doskonale wiedzą o perypetiach jakie nawiedzają Nasz region, czego nie można powiedzieć w przypadku większości azjatyckich Producentów.  inne warunki panują w Azji a inne w Europie. Moduły, które są dostarczane z najdalszych zakątków świata często się rozklejają po określonym czasie lub pękają. Europejskie warunki klimatyczne, oraz podejście do jakości wykonania, jest bardziej kierunkowe. Jakość transportu, a raczej jej brak, w międzykontynentalnych dostawach, powoduje mikropęknięcia, niewidoczne gołym okiem. Dopiero po zamontowaniu i uruchomieniu instalacji wychodzą wady.

Okres zwrotu z inwestycji.

 

Są to słowa najbardziej istotne, gdyż inwestujemy, żeby mieć korzyść.

 

Zyskiem jest oszczędność pieniędzy w kasie, którą zachowujemy a nie przeznaczamy na opłaty za energię. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczamy na inne cele konsumpcyjne. Przyjęto standardowe okresy zwrotów z inwestycji. Na podstawie analizy zakupu energii elektrycznej i kosztów instalacji powinien wyjść około 8 lat. Im mniej tym lepiej, jednak jak okres zwrotu z inwestycji wychodzi 3 bądź 4 lata, to powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Koszty produkcji dobrej jakości modułu, falownika, konstrukcji pozostają na stałych poziomach. Optymalizacja w produkcji doszła już do granic wytrzymałości. Obecnie (2019) jest rozkwit rynku i czas zweryfikuje jak długo potrwa ten trend. Warto zwrócić się do dobrego fachowca.Takich należy szukać jak igły w stogu siana i kiedy się pojawi to być zdecydowanym. Fotowoltaika w Polsce, po etapie raczkowania, szykuje się do biegu. Klient musi odróżnić elektryka, od instalatora OZE.  Specyfika branży wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Grupy montażowe składają się z kilku osób, wyspecjalizowanych w poszczególnych segmentach fotowoltaicznych.

Gwarancje wydajności i gwarancje mechaniczne modułów fotowoltaicznych

 

Gwarancja to zabezpieczenie należytego wykonania produktu o określonych wartościach, cechach, parametrach. Producenci udzielają gwarancję na swój produkt, pod warunkiem przestrzegania określonych w gwarancji warunków. W przypadku modułów fotowoltaicznych mamy dwa typy gwarancji:

  • Gwarancja wydajności liniowa.

 

Moduł fotowoltaiczny będzie pracować zgodnie z przedstawionym na wykresie, poziomie wydajności przez określony przedział czasowy. Najczęściej jest to okres 25 lat.Na rynku pojawiają się produkty, które mają już wydłużoną gwarancję wydajności. Standardem jest wydajność modułu po 25 latach użytkowania na poziomie 80% mocy. Producenci w minimalnym stopniu mają rozbieżność tej ostatniej wartości. Efektem końcowy mówi, że po 25 latach moduł straci na wydajności aż do całkowitego zużycia.

  • Gwarancja mechaniczna (produktowa).

 

Jest to gwarancja wykonania produktu. Określa ona parametry modułu, które są objęte gwarancją. Np. ramy, szkło, folia, puszka przyłączeniowa, narożniki itd. Najczęściej na rynku spotykamy gwarancję mechaniczną 10 i 12 lat. Jednak już pojawiły się gwarancję odpłatne 20 letnie(np. Bruk – Bet Solar) i nieodpłatne na 20 lat (np. Soluxtec Gmbh). Informacja dla Klienta to fakt, że renomowani producenci dają możliwość wykupienia dodatkowej gwarancji modułu. Jeżeli producent nie zastrzega sobie wykupienia dodatkowej gwarancji to oznacza, że nie jest do końca przekonany co do jakości. Po co Klientowi informacja o gwarancji liniowej jak np. w 11 roku moduł się rozpadnie i będzie trzeba zakupić nowy? Warto znać warunki gwarancji i je rozumieć praktycznie.

 

W Polsce już zdarzają się przypadki, że moduły fotowoltaiczne się rozpadają, rozklejają, przestają działać.

 

W przypadku kiedy chcemy skorzystać z Gwarancji dowiadujemy się że Producenta już nie ma w Europie.Taki model postępowania przyjęli głównie Azjaci. Ich model biznesowy polega na zjawisku, że wchodzą z mocną ekspansją na dany region, na określony czas. Najczęściej 5-8 lat. Preferują agresywną sprzedaż w celu wykończenia konkurencji. Oferują wybrakowane produkty,(nie wszyscy żeby była jasność). Koszty produkcyjne można ciąć, ale do jakiegoś określonego poziomu, potem to już spada jakość wyrobu. Po czym mamy zjawisko ucieczki producentów z rynku.  Rozpatrzenie reklamacji skutkuje przykładową informacją typu: Proszę wysłać produkt do naszej siedziby w Azji Środkowej. Koszt przesyłki jest tak duży i problemotwórczy, że Klient rezygnuje z roszczeń i pozostaje na przysłowiowym lodzie.

 

Gwarancje inwerterów

W przypadku inwerterów, które są mózgiem całej instalacji, mamy do czynienia z gwarancją na produkt.

 

Energia promieniowania słonecznego dociera do modułów fotowoltaicznych. W fotoogniwach powstaje prąd stały. Taki Inwerter (falownik) przetwarza je do napięcia nominalnego 230 V i częstotliwości 50 Hz. Gwarancja jego wynosi najczęściej 5 lat. po zarejestrowaniu produktu. Bez rejestracji standardowa gwarancja powinna wynosić 24 miesiące. Jest możliwość wykupienia dodatkowych gwarancji.Dobry Falownik najczęściej jest to droższy produkt, jednak Klient kupuje jakość, wydajność i stabilność pracy. W przypadku nisko-kosztowych falowników albo dodatkowa gwarancja nie jest oferowana, bądź jej warunki pozostawiają wiele do życzenia. Najczęściej aby skorzystać z gwarancji, przy nisko-kosztowych inwerterach nie należy ich wcale podłączać. Najlepsze marki dają możliwość wykupienia dodatkowych gwarancji i posiadają grupy serwisowe na terenie Polski. Dodatkowa Gwarancja na 15 lat, sprawi że inwestycja będzie pracować wydajnie i bezproblemowo. Falownik z roku na rok traci swoją wydajność (zużywa się). Energia słoneczna jest z roku na roku słabiej przetwarzana. Proces zużycia produktu, jest nieunikniony.

 

Gwarancja konstrukcji

Konstrukcja fotowoltaiczna cechuje się specjalistycznymi rozwiązaniami.

 

Jest narażona na działania warunków atmosferycznych.Powinna być anodowana, gdyż mamy do czynienia z ładunkami elektrycznymi, które mogą wydostawać się chociażby z uszkodzonego modułu. Konstrukcja ma być trwała. Musi przejść wszystkie niezbędne badania aerodynamiczne i obciążeniowe, gdyż cały czas narażona jest na działanie sił natury. Stworzenie dobrej i stabilnej konstrukcji nie jest łatwe. O czym przekonali się już producenci. Standardem jest gwarancja konstrukcji na 10 lat, pod warunkiem przestrzegania określonych paragrafów. Osoba montująca powinna być przeszkolona przez producenta, bądź być uprawnionym instalatorem OZE, tudzież dekarzem. Warto konserwować konstrukcję, o czym Klienci nie zawsze są poinformowani.

 

Kolejny raz efekt kosztowy zaważa na bezpieczeństwie instalacji

 

Targowanie się o każdą złotówkę może spowodować nieuchronne skutki. Instalator dostarczy tańszą konstrukcję. Trzeba jednak wiedzieć że słaba i uszkodzona konstrukcja podczas podmuchu wiatru spowoduje że instalacja znajdzie się u sąsiada na samochodzie. Aby uchronić się przed tragedią należy zadbać o trwałą i certyfikowaną konstrukcję. Specyfiką produkcji konstrukcji fotowoltaicznych jest ich precyzja i jakość materiałów. Osiągalna tylko dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn oraz przeprowadzeniu szeregu badań. Dobre konstrukcje są również dostępne po normalnych cenach. Tutaj doświadczenie i znajomość rynku przez montera odgrywa kluczową rolę.

 

Gwarancja Instalatora – rzetelność czy haczyk?

 

 

Alter Energia sp. z o.o. Energia promieniowania słonecznego

Alter Energia Sp. z o.o. – montażyści

 

Gwarancja modułów fotowoltaicznych

 

Standardowo jest to 12 i 24 miesiące. Instalator jest pewny swojej pracy po jej zakończeniu i uruchomieniu instalacji. Po okresie montażu następuje cykliczny okres monitorowania. Wtedy instalator jak i Klient są w stanie sprawdzić czy prace monterskie zostały wykonane należycie. Jeżeli jest pewny swojego fachu to niezwłocznie zaoferuje Klientowi dłuższą gwarancję. W takim razie gdzie jest haczyk? Szkopuł polega na tym, że każdy instalator montuje urządzenia o określonych wartościach i cechach. Gwarancja w główniej mierze bazuje na gwarancjach produktów. Stąd jego praca najczęściej polega na przestrzeganiu wytycznych producenta odnoście montażu, jeżeli dojdzie do podpisania protokołu bez sprawdzenia, oznacza to że zaakceptowaliśmy jakość wykonania.

 

Każdy instalator, powinien przeszkolić Klienta.

 

Przeszkolenie z zakresu eksploatacji instalacji, przeszkolenie z zakresu obsługi inwertera, oraz poinformować o nieingerowaniu bez uprzednich uzgodnień w instalację. Takie obowiązku i „dobre praktyki” wyróżniają specjalistę od nowicjusza. Tak samo jak to ma miejsce w przypadku instalacji elektrycznej, jeśli się na czymś nie znam i nie mam pełnej wiedzy lepiej nie dotykać. Można spowodować trwałe uszkodzenie nie tylko instalacji ale również zdrowia ludzkiego. Energia elektryczna jest zbawieniem, darem, ale również śmiercionośnym zagrożeniem. Warto zawsze zwrócić uwagę, czy dany instalator po kilku latach działalności nadal jest obecny na rynku. Dobrych ekspertów i fachowców warto mieć w gotowości i oczywiście Polecać.

 

Elementy podstawowe i dodatkowe instalacji PV:

 

Instalacja elektryczna jak i fotowoltaiczna posiada elementy wspólne.

 

Są to zabezpieczenia przepięciowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe itd. dedykowane okablowanie w przypadku fotowoltaiki – solarne. Należy zaznaczyć po raz kolejny że fotowoltaika jest specjalistyczna i należy stosować tylko specjalistyczne podzespoły i narzędzia, np. dedykowane bezpieczniki itd. Zabezpieczenia są elementarne w przypadku instalacji, jednak jak to branża ma w zwyczaju istnieje również szereg elementów dodatkowych wspomagających pracę instalacji jak i obsługę przez użytkownika. Dodatkowe wyświetlacze, liczniki, optymalizatory, systemy wizualizacji, połączenia z Wi-Fi, mierniki nasłonecznienia, czujniki położenia, temperatury,  monitoring pracy poszczególnych stringów itd. Rozwój branży sprawił iż zapotrzebowanie na udogodnienia stale wzrasta, o co ważne dzięki zastosowaniu poszczególnych elementów dodatkowych zwiększa się świadomość i poziom wiedzy. Montowanie poszczególnych ulepszeń powinno być zasadne, gdyż są to drogie rzeczy które podnoszą koszty inwestycyjne, a nie zawsze ich zastosowanie ma sens.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

 

Licznik energii pokazuje np., że energia promieniowania słonecznego została: wyprodukowana (ilość) oraz spożytkowana (na potrzeby własne), oddana (do dystrybutora). Wszystkie dane są dostępne również z telefonu mobilnego na bezpłatnej aplikacji. Jest to rozwiązanie niezbyt kosztowe, a daje użytkownikowi stały monitoring bez konieczności znajomości co dzieje się w poszczególnych urządzeniach. Powiadamianie z inwertera wiadomościami SMS, o awariach, problemach – to tylko nieliczne udogodnienia. Optymalizery -stosuje je zawsze wtedy, kiedy widzę że jest to zasadne. Są takie miejsca, gdzie Klient chce mieć instalację, jednak warunki nie są zbyt sprzyjające. Są to miejsca gdzie występuje cyklicznie zacienienie przez dłuższy okres czasu. Zastosowanie optymalizera, zewnętrznego bądź już wbudowanego w moduł sprawia, że instalacja działa z optymalną mocą i zacienienie jednego fragmentu nie jest tak odczuwalne na całej instalacji. Przez co uzysk energii jest znacznie większy, niż by ich nie było.

 
Sterowanie instalacją, monitorowanie ogniw, czujniki nasłonecznienia i wiele innych

 

Są to już elementy dla wymagających Klientów. Energia elektryczna posiada swoją dedykowaną specjalność. Metody i sposoby wytwarzania, rodzaje, charakterystyki, częstotliwości, są przeznaczone dla pasjonatów i ekspertów. Jak możemy się domyślać ich cele są znacznie bardziej rozbudowane. Efekty takich rozwiązań już niedługo będzie można śledzić na dedykowanym projekcie badawczym Alter Energia Sp. z o.o. na stronie  www.optymalizacjaenergetyczna.pl

Budowa domu, a moduły fotowoltaiczne

 

 

Dom z fotowoltaiką Alter Energia Sp. z o.o.

Alter Energia Sp. z o.o. – gospodarstwo domowe

Tak więc, obecnie na rynku istnieją standardowe rozwiązania montażu instalacji fotowoltaicznej. Polegają na montażu konstrukcji nośnej przymocowanej najczęściej do krokwi dachowej. Nakłada się moduły fotowoltaiczne na konstrukcje i przykrywa się przez to powierzchnię dachu. Co się dzieje z przykrytą połacią? Jest już niewidoczna dla oka – jest przysłonięta modułami. Koszty tej przykrytej dachówki, połaci dachu inwestor poniósł. Dlatego, dzięki rozwojowi technologii, naprzeciw temu rozwiązaniu Alter Energia Sp. z o.o. wraz z partnerami opracowuje innowacyjny system montażowy. Szczegóły tego rozwiązania już wkrótce będą dostępne. Głównymi zaletami tego rozwiązania są oszczędności kosztowe przy budowie budynku. Pełny monitoring i controlling finansowy będzie można śledzić w ramach realizowanego projektu. Jak sprawdza się w rzeczywistości ten system i jak wyglądają koszty w porównaniu z tradycyjnym montażem już wkrótce dostępne będą na www.optymalizacjaenergetyczna.pl oraz na stronie www.alter-energia.pl

Systemy off-grid czy warto już teraz inwestować?

 

 

Efektywność energetyczna Alter Energia Sp. z o.o.

Alter Energia Sp. z o.o. kalkulator

 

System off-grid to nazwa systemu z magazynem energii

 

Literatura już wiele napisała na ten temat, stąd żeby się nie powtarzać, nadmienię jedynie kilka zalet i wad. Na plus to na pewno jak sama nazwa wskazuje magazyn energii. Akumulatory w których energia elektryczna jest magazynowana. Kiedy zabranie nam w danym momencie energii to korzystamy z magazynu. Jest to udogodnienie warte rozważania jeżeli istnieją momenty kiedy tej energii naprawdę potrzebujemy a w danym momencie nie może jej zaczerpnąć z sieci. Na minus to na pewno koszty takiego przedsięwzięcia, oraz specyfika działania.

Okres żywotności takiej instalacji również pozostawia wiele do życzenia.

Akumulatory choć już coraz lepsze zużywają się niemiłosiernie, a w przypadku całkowitego wyczerpania, możemy je zutylizować. To jest ich zmorą i takie zjawisko już się na rynku zdarzało i zdarzać będzie.. Rozwiązaniem nad którym można się pochylić to przysłowiowe „Energy Power Bank” o mniejszych pojemnościach, których zadaniem jest głównie zmagazynowanie określonej mocy przez określony przedział czasowy do momentu dostarczenia zasilania z sieci. Jest to na pewno rozwiązanie efektywniejsze pod względem cenowym. Chcesz zobaczyć jak się sprawdzą tego typu rozwiązanie już wkrótce wejdź na www.optymalizacjaenergetyczna.pl

Autor: Zbigniew Wasielewski – Prezes Alter Energia Sp. z o.o.

Sprawdź również:  Moduły fotowoltaiczne - czyszczenie