Instalacje fotowoltaiczne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Fakt ten sprawia, iż powstają nowe rozwiązania i pomysły na montaż konstrukcji fotowoltaicznych blisko gruntu, a także na słupach czy wiatach. Jednym z punktów, na którym istnieje możliwość montażu fotowoltaiki są płaskie dachy budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. W przypadku alternatywnych miejsc na instalację konstrukcji fotowoltaiki rodzi się pytanie – czy założenie paneli na płaskim dachu to dobra inwestycja?

Właściwie dobrane panele fotowoltaiczne sprawdzą się również na płaskich dachach. Istotne jest jednak, aby zostały zamontowane przez profesjonalistów, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiedni rodzaj paneli, gwarantujący ich wysoką efektywność. Konstrukcja fotowoltaiczna na płaskim dachu musi być przystosowana do tego rodzaju podłoża, aby pobierała możliwie największą ilość promieni słonecznych i przemieniała ją na energię elektryczną. Na co zwrócić uwagę, montując fotowoltaikę na płaskim dachu?

Dach płaski konstrukcja fotowoltaiczna

Montażu fotowoltaiki można dokonywać na płaskim dachu pokrytym papą, blachą, betonem, membraną lub dachówką ceramiczną. Istotnym etapem instalacji jest wybór konstrukcji. Do założenia fotowoltaiki na płaskim dachu stosowane są konstrukcje ramowe, często wykonane z aluminium, które umożliwiają ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Prawidłowa podstawa konstrukcji przekłada się na stabilizację urządzeń fotowoltaicznych, zabezpieczając przed silnymi podmuchami wiatru. Ważną kwestią montażu fotowoltaiki na płaskim dachu jest również dobór materiału balastowego, zapobiegającego osuwaniu się paneli.

Sprawdź również:  Czym jest domowa instalacja fotowoltaiczna?

Z pomocą specjalistów możliwe jest założenie konstrukcji fotowoltaicznych na płaskim dachu, które będą skierowane jednocześnie na wschód i zachód. Aby instalacja była opłacalna, ważne jest, aby ustalić właściwy kąt nachylenia paneli, tym samym zwiększając ich wydajność. Najczęściej jest to wartość pomiędzy 10 a 25 stopniami w przypadku instalacji fotowoltaicznych na płaskich dachach.

Fotowoltaika na płaskim dachu – montaż

Konstrukcja fotowoltaiczna na płaskim dachu jest opcją bardzo opłacalną, pod warunkiem, że montażem zajmie się grupa wyspecjalizowanych fachowców z dziedziny źródeł odnawialnej energii. Zapraszamy do kontaktu, abyśmy mogli ustalić szczegóły zlecenia i zaproponować Państwu najlepsze rozwiązania. Gwarantujemy dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych na płaski dach oraz wytrzymałej konstrukcji. Pozostajemy do dyspozycji i służymy pomocą.