W dzisiejszych czasach słońce jest nieograniczonym źródłem pozyskiwania energii. Można skutecznie wykorzystywać je do otrzymywania ciepła, jak i wytwarzania prądu. Na rynku prym wiodą instalacje fotowoltaiczne, które są gwarancją zaoszczędzenia pieniędzy oraz znacznie ograniczają zanieczyszczenie środowiska. Wniosek jest prosty – instalacje fotowoltaiczne to połączenie ekonomii i ekologii w jednym.

Instalacje fotowoltaiczne 

Instalacja fotowoltaiczna powstaje w prosty sposób – jeśli wybierzesz profesjonalną firmę, która zna się na rzeczy, korzystanie z dobrodziejstw darmowego źródła energii, będzie jedną z Twoich najlepszych decyzji.

Jak montuje się instalację fotowoltaiczną? Należy umieścić moduły fotowoltaiczne na dachu. Moduły fotowoltaiczne to najmniejsze elementy, czyli w pełni zabezpieczony zestaw wzajemnie połączonych ogniw słonecznych. W ten sposób powstaje panel fotowoltaiczny – zestaw złączonych ze sobą szeregowo i równolegle modułów, zmontowanych i okablowanych, przewidzianych jako elementy możliwe do montowania w ekspozycji lub subekspozycji. Następnie należy wszystko podłączyć do falownika… i to praktycznie koniec. W ten sposób powstaje darmowa energia elektryczna, która jest wspaniałym rozwiązaniem dla każdej osoby, umiejącej odpowiedzialnie decydować o swoich wydatkach i doceniającej nowoczesne rozwiązania.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię w ciągu dnia. Prąd produkowany jest od świtu i jedynym wymogiem działania zestawu, jest po prostu dostęp do słońca. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp dostarcza w ciągu roku nawet około 980 kWh energii elektrycznej, a o mocy 5 kWp nawet do 5000 kWh – jest to 100% przeciętnego zapotrzebowania prądu dla czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Sprawdź również:  Instalacja fotowoltaiczna rozebrana na czynniki pierwsze

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną – 3 żelazne zasady

Wybierając najlepszą instalację, musisz kierować się trzema złotymi zasadami.

 1. Lokalizacja – dobór zależy od wielu czynników – od kąta spadu dachu oraz od strony montażu. Ogniwa umieszcza się na dachu lub gruncie od strony południowej, aby dostęp do słońca był jak największy. Jeśli decydujesz się na zamontowanie ich na gruncie, niezbędne jest wykorzystanie wysięgników, umieszczających je na wysokości około 1,5-2,5 metra – wtedy dostęp do promieni słonecznych jest wystarczający. Większość osób decyduje się jednak na montowanie modułów fotowoltaicznych na dachu. W podjęciu ostatecznej decyzji pomogą Ci niezawodni specjaliści, którzy wyposażeni w odpowiednie urządzenia, programy i wiedzę, określą wszystkie parametry i profesjonalnie zajmą się instalacją.

   

 2. Zapotrzebowanie – koniecznie określ, ile energii zużywa Twój dom. Specjaliści właśnie do tego dostosują wielkość instalacji, a to wiąże się z jej kosztem. Za mała instalacja fotowoltaiczna nie pokryje zapotrzebowania i będzie generowała więcej wydatków niż zysków. Również zbyt rozbudowany system, będzie za dużo kosztował.

   

 3. Panele – nigdy nie wybieraj najtańszej opcji. Panele fotowoltaiczne starzeją się z wiekiem i też z wiekiem spada ich wydajność. Roczna norma spadku mocy mieści się w granicach od 0,6 do 1,1%. Instalacja fotowoltaiczna musi funkcjonować bez zarzutu przez przynajmniej 25 – 30 lat. Najtańsze zestawy charakteryzują się np. brakiem instalacji przeciwprzepięciowej, która chroni system przed wyładowaniami atmosferycznymi – chociażby z tego względu nie możesz „iść po taniości”.

Jeśli już wiesz, jak wybrać instalacje, warto poznać producentów, którzy są godni polecenia i zaufania. Na rynku jest ich tak wielu, że dokonanie wyboru to nie lada wyzwanie. Dlatego przedstawiamy Ci tylko tych sprawdzonych i niezawodnych, którzy zajmują się fotowoltaiką od wielu lat.

Sprawdź również:  Cena instalacji fotowoltaicznej

Jakie instalacje fotowoltaiczne wybrać?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musisz wybrać tę najwyższej jakości, w końcu ma Ci służyć – w większości przypadków – przez całe życie. Poniżej przedstawiamy najlepszych producentów, którzy są gwarancją jakości i skuteczności.

 1. Producent SMA – światowy lider w dziedzinie technologii fotowoltaicznych, na rynku już ponad 35 lat, ponad 3000 pracowników w 20 krajach… niezawodność i precyzyjna skuteczność są doskonałym wyborem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.

 2. Producent Fronius – zapewne kojarzy Ci się głównie z spawalnictwem, ale firma Fronius została sklasyfikowana jako numer 3 na świecie, pod względem globalnych przesyłek inwerterowych w latach 2015-2017. Ich produkty są gwarancją Twojej satysfakcji. Propozycja SolarWeb® ma ograniczyć wydatki do minimum oraz zwiększyć efektywność zarządzania energią elektryczną.

   

 3. Producent LG – badania nad energią słoneczną rozpoczęli już w 1985 roku. Firma LG ponad 30 lat udoskonala swoje moduły fotowoltaiczne, które charakteryzują się wydajnością i trwałością. LG wygrał międzynarodową nagrodę „Intersolar AWARD” w 2013, 2015 i 2016 roku za innowacyjne pomysły i nowości technologiczne, których nie jest w stanie pobić żadna konkurencja.

   

 4. Producent Soluxtec – oferuje doskonałe moduły fotowoltaiczne od 2018 roku. Ich produkty dostępne są w Polsce. Jako jedna z nielicznych firm może się poszczycić 100% Niemiecką produkcją oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Specjalistyczna firma, która z roku na rok zdobywa kolejne rynki. Cechy wyróżniające to 20-letnia gwarancja produktowa oraz ponad standardowe wykonanie.

   

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną musi szybko się zwracać i być gwarancją bezawaryjności, dlatego koniecznie wybieraj sprawdzone zestawy. Nawet jeśli montaż jest kosztowny, początkowy wkład zwraca się już po kilku latach i przynosi same korzyści.