Korzystanie z elementów OZE to coraz bardziej popularny sposób pozyskiwania energii elektrycznej zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Powszechność ekologicznych rozwiązań wynika ze zwiększającej się świadomości zanieczyszczania środowiska, a także stale rosnących cen prądu u zewnętrznych dostawców. Wciąż jednak dla wielu osób temat fotowoltaiki jest zupełnie nowy, zatem licznie pojawiające się pytania m.in. o to, jak obliczyć produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej, są czymś całkowicie zrozumiałym.

Podstawową kwestią jaką należy ustalić, jest odpowiedź na to, ile energii produkuje jeden panel fotowoltaiczny. Dzięki tej wiedzy w prosty sposób inwestorzy będą zdolni określić, jaka ilość modułów zaspokoi potrzeby mieszkańców czy użytkowników danej nieruchomości. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zaznaczyć, jak przebiega produkcja energii fotowoltaicznej i co wpływa na wydajność paneli słonecznych.

Energia słoneczna fotowoltaiczna

Ilość pozyskanej energii słonecznej przez moduły zależna jest od wielu czynników. Podstawowymi składowymi są jakość samych ogniw fotowoltaicznych, jak i łączenia z pozostałymi elementami instalacji, rodzaj paneli (monokrystaliczne lub polikrystaliczne), panujące warunki atmosferyczne, poziom nasłonecznienia, typ zamontowanego inwertera oraz lokalizacja instalacji fotowoltaicznej. Istnieje bowiem możliwość zamontowania paneli słonecznych na dachu skośnym, płaskim, a nawet przy gruncie. W każdym przypadku należy jednak dobrać właściwy rodzaj modułów fotowoltaicznych, aby produkcja energii była zoptymalizowana.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie można jednoznacznie ustalić, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny. Każdorazowo powinno się rozpatrywać to indywidualnie. Pomocna w tym okaże się tabliczka znamionowa, zamieszczona na tylnej stronie modułu fotowoltaicznego, na której będzie określona szacowana ilość energii słonecznej, jaką może wyprodukować dany panel, przy zachowaniu standardowych warunków testowych.

Produkcja energii fotowoltaicznej

Kiedy zastanawiają się Państwo, jak obliczyć produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy powstałe wątpliwości. Służymy również pomocą podczas dobierania odpowiednich dla Państwa potrzeb elementów instalacji fotowoltaicznej. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego zlecenia, rzetelność oraz doskonałe przygotowanie merytoryczne.

Sprawdź również:  Poznaj rodzaje i typy modułów fotowoltaicznych