Obecnie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się instalacje fotowoltaiczne o mocy 6 kW. Moda na nie podyktowana jest ich wydajnością. Zestawy o tej mocy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię średnich oraz większych gospodarstw domowych. W przeliczeniu na roczne wydatki energii takie zestawy są w stanie sprostać wymaganiom rocznej produkcji prądu w granicach 6000 kWh. Aby zaoszczędzić na rachunkach, wielu inwestorów zastanawia się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 6 kW? Uśredniając obecne ceny rynkowe, za gotowe zestawy z montażem trzeba zapłacić od 27000 do 32000 zł brutto.

Charakterystyka instalacji fotowoltaicznej 6 kW

Optymalna, gotowa instalacja fotowoltaiczna dla średnich i większych gospodarstw domowych powinna charakteryzować się mocą 6 kW. Jej wydajność pokrywa pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną domu, w którym roczne zużycie nie przekracza 6 000 kWh.

W zależności od producenta instalacji fotowoltaicznej zestaw generujący taką ilość energii będzie składał się z 13-20 paneli słonecznych. W swoich projektach warto uwzględnić więc ich powierzchnię i miejsce, jakiego potrzebują. Uzbrojenie domu w taki system jest dość kosztowne. Stosunkowo łatwo można jednak obliczyć całkowity zwrot z inwestycji. Zależy on nie tylko od ceny zakupionego systemu. Szybkość zwrotu zależy też od ceny energii oferowanej przez wybranego przez siebie dystrybutora. Im stawka jest wyższa, tym okres zwrotu kosztów staje się krótszy. Na koszt, ale również na szybkość zwrotu z inwestycji, wpływ będą mieć wszelkie dotacje i ulgi, z jakich skorzysta inwestor. Im więcej ich będzie, tym ostatecznie cena instalacji fotowoltaicznej z montażem będzie niższa i inwestycja zwróci się szybciej.

Gdzie i kiedy sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kW?

Instalację fotowoltaiczną pod względem wydajności i mocy zawsze trzeba dopasować do konkretnego gospodarstwa domowego i jego indywidualnego zapotrzebowania na prąd. Każda instalacja tego typu składa się z kilku podstawowych elementów:

  • modułów solarnych, dopasowanych pod względem ilości do żądanej wydajności urządzenia,
  • falownika,
  • zabezpieczeń AC/DC,
  • okablowania,
  • systemu montażowego.

Urządzenia te są trwałe, przystosowane do wieloletniej pracy w trudnych warunkach. Objęte są też gwarancją producenta – w każdym przypadku rozpatrywaną indywidualnie.

Ile trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną z montażem?

Szacunkowy koszt założenia własnej instalacji solarnej w domu to od 27000 do 32000 zł brutto. Trzeba jednak w tym względzie wziąć pod uwagę pewnie zmienne. Ostateczny za instalację fotowoltaiczną koszt będzie uzależniony od marki komponentów, lokalizacji paneli słonecznych oraz indywidualnego cennika firmy, która zajmuje się ich montażem. Jeśli mają znaleźć się na gruncie, koszt takiej inwestycji będzie wyższy.

Co wchodzi w cenę instalacji fotowoltaicznej?

Sumaryczna kwota za instalację fotowoltaiczną obejmuje nie tylko zakup poszczególnych elementów. Kompleksowa obsługa w tym zakresie obejmuje także wykonanie audytu, czyli oględzin m.in. dachu. To czas na zaplanowanie systemu i znalezienie dla paneli słonecznych optymalnego miejsca. Podczas audytu sprawdzana jest m.in. powierzchnia dachu i kąt jego nachylenia. W cenie instalacji fotowoltaicznej jest też projekt, na podstawie którego budowany jest system i dobierane są poszczególne komponenty. Koszt instalacji to również montaż na miejscu, wykonanie niezbędnych pomiarów, uruchomienie jej oraz przeszkolenie nowych użytkowników z zakresu jej działania. Cena obejmuje też przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

Sprawdź również:  Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać?