Panele słoneczne są doskonałą alternatywą dla innych źródeł energii, pod warunkiem że projekt instalacji fotowoltaicznej jest wykonany odpowiednio do wielkości budynku i jego zapotrzebowania na energię. W takim razie jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Zasada doboru urządzeń jest dość prosta. Mając wiedzę o rocznym zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego w prąd, można obliczyć, jakiej mocy urządzenie będzie niezbędne. Trzeba przy tym założyć, że na zaspokojenie potrzeby na każde 1000 kWh trzeba uwzględnić mniej więcej 1 kWp mocy urządzenia zasilającego system fotowoltaiczny. Warto też wiedzieć, jak dobór mocy instalacji fotowoltaicznej wpływa na ogólne koszty eksploatacji.

Jak przygotować się do inwestycji w instalację fotowoltaiczną w Poznaniu?

Najważniejsze w planowaniu instalacji fotowoltaicznej w Poznaniu jest przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej wraz z niezbędną dokumentacją. Pozwoli on nie tylko oszacować koszty doboru, zakupu i montażu systemu, ale też jego eksploatacji oraz czasu zwrotu z inwestycji.

Wykonanie poprawnie instalacji z pominięciem tego kroku jest właściwie niemożliwe, a przy tym nieopłacalne, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne. Na szczęście obliczenia, jaka moc fotowoltaiki do domu będzie potrzebna, są bardzo proste.

Sprawdź również:  Cena instalacji fotowoltaicznej

Jaka moc fotowoltaiki do domu?

Obliczenia związane z mocą instalacji fotowoltaicznej możesz wykonać samodzielnie. Musisz jedynie zsumować comiesięczne wydatki energetyczne, aby poznać roczne zapotrzebowanie na prąd Twojego gospodarstwa domowego i dodać do tego pewną “rezerwę”.

Jeśli np. w ciągu roku zużywasz 3 500 kWh, to obliczenia będą wyglądać tak:

3500 / 1000 = 3,5 + 35%

co oznacza, że w przypadku Twojego domu warto będzie zainwestować w instalację fotowoltaiczną w Poznaniu o mocy ok. 4,7 kWp.

Analogicznie, jeśli Twoje gospodarstwo rocznie zużywa ok. 4200 kWh energii, obliczenia wykonujesz identycznie:

4200 / 1000 = 4,2 + 35%

co oznacza, że odpowiednie urządzenie dla Twojego domu powinno mieć moc w granicach 5,7 kWp.

Na tej podstawie możesz rozpocząć przegląd poszczególnych marek oraz modeli instalacji fotowoltaicznych w Poznaniu – najlepiej z pomocą fachowca, który udzieli niezbędnych wskazówek.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej a net-billing

Na wybór urządzeń o odpowiedniej mocy ma wpływ także sposób korzystania z energii. Jeśli nie zamierzasz przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii w specjalnych magazynach, musisz oddawać ją do konkretnego operatora, a przez to uwzględnić w swoich planach projektowych i zakupowych właśnie ten parametr, czyli jaka moc fotowoltaiki do domu będzie właściwa w tym konkretnym przypadku.

Sprawdź również:  Fotowoltaika ogrzewanie domu

Obecnie fachowcy wykonujący obliczenia mocy instalacji fotowoltaicznej przyjmują, że zużycie energii przez prosumenta będzie plasowało się na poziomie zbliżonym do 100%, podczas gdy jeszcze niedawno moc obliczano na około 120-125%. Profesjonalnie przygotowane projekty instalacji fotowoltaicznej uwzględniają ceny sprzedaży i zakupu energii z sieci, dopasowując rozwiązanie pozwalające na jak najszybszy zwrot z inwestycji.

Dlaczego projekt instalacji fotowoltaicznej jest tak ważny?

W inwestycji związanej z instalacją fotowoltaiczną w Poznaniu najważniejszy jest projekt. To on pozwala na dopasowanie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej oraz rozplanowanie jej układu podczas montażu we wskazanym miejscu. To także dobra okazja do zapoznania się z całościowym kosztem przedsięwzięcia – projekt musi zakładać wszystkie niezbędne elementy, w tym zakup konkretnych urządzeń, elementy dodatkowe, transport i montaż, a także podłączenie.