Fotowoltaika to ciągle rosnący przemysł, oferujący nowoczesne produkty zaspokajające wymagania coraz bardziej świadomych klientów. Fotowoltaika dla domu to idealne rozwiązanie dla osób dbających o środowisko oraz ceniących sobie niezależność. Często zadają sobie one jednak pytanie – jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Sprawdźmy zatem, jakie mamy opcje.

Moduły fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Aby odpowiedzieć sobie napytanie „Panele fotowoltaiczne — jakie wybrać?”, należy najpierw odpowiedzieć sobie na inne pytanie, a mianowicie jakie panele są w ogóle dostępne na rynku.

Moduły monokrystaliczne

Ogniwa monokrystaliczne (czarne) charakteryzują się sprawnością w zakresie od 18 do 22%. W efekcie tego produkują one dużą ilość energii elektrycznej przy stosunkowo małej powierzchni. Ich wysoka trwałość przekłada się na długą i efektywną pracę produktu, przekraczającą nawet 30 lat.

Moduły polikrystaliczne

W porównaniu do ogniw monokrystalicznych te panele cechują się niższą efektywnością wynoszącą od 14 do 18%. Ich zaletą jest natomiast niższa cena. Odmianą paneli tego typu są ogniwa amorficzne. Są tanie, jednak ich sprawność nie przekracza 10%.

Moduły cienkowarstwowe

Ten rodzaj paneli, ze względu na swój rozmiar, może być instalowany na elewacjach. Ich sprawność to około 10-14%. Dzięki swojemu składowi mogą absorbować większą ilość promieni słonecznych, dlatego nadają się w miejscach, gdzie promienie te docierają bezpośrednio, a także są odbite lub rozproszone.

Producenci modułów fotowoltaicznych

Dystrybutorzy, tacy jak Alter Energia, oferują produkty najbardziej renomowanych marek, aby mieć pewność, że przyszli właściciele paneli słonecznych będą z nich w pełni zadowoleni, ciesząc się ich pracą przez długie lata.

Największymi producentami są:

  • Longi — moduły tej firmy cechują się wydajnością na poziomie 20%,
  • Trina Solar — ta firma jest pionierem rozwiązań internetowych inteligentnych źródeł energii,
  • SunPower — marka działająca na rynku od 1985 roku (całkowita energia wytworzona przez panele tej firmy to już ponad 18 000 000 MWh),
  • JINKO— firma znajduje się w TOP 500 światowych dostawców elementów fotowoltaicznych.

Zalety modułów fotowoltaicznych

Panele słoneczne są rozwiązaniem, z którym wiąże się szereg zalet. Poniżej wskazano kilka najważniejszych.

  • Ekologia

Jest to jedna z najważniejszych zalet fotowoltaiki dla domu. Dzięki niej konsument dba o środowisko naturalne. Taka instalacja nie emituje żadnych substancji szkodliwych, hałasu, nie wykorzystuje też wody do wytwarzania energii, a do produkcji wykorzystuje się materiały w pełni podlegające recyklingowi. Dzięki temu panele słoneczne to jedno z najczystszych źródeł energii.

  • Niewyczerpalne i trwałe źródło energii

Do wytwarzania energii instalacje fotowoltaiczne wykorzystują promienie słoneczne. Jest to niewyczerpalne i czyste źródło energii, a same panele mogą pracować nawet dziesiątki lat.

  • Dofinansowania

Bardzo często jednym z pierwszych pytań osób zainteresowanych jest: „jaka jest cena paneli fotowoltaicznych”. Otóż odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, bo można skorzystać z licznych dofinansowań na fotowoltaikę, co ma wpływ na finalny koszt.

Fundusze państwowe (programy takie jak Czyste Powietrze i Mój prąd) oraz unijne umożliwiają obniżenie kosztów zakupu oraz instalacji paneli słonecznych. Dostępne możliwości to między innymi nisko oprocentowane pożyczki czy dotacje. Te oferty są skierowane zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Bardzo często firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją zapewniają wsparcie w wypełnieniu i złożeniu odpowiednich wniosków.

  • Niezależność i mniejsze rachunki

Panele słoneczne dają ich właścicielowi poczucie niezależności od regularnych podwyżek cen energii, co w dzisiejszych czasach ma szczególnie duże znaczenie.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla osób chcących dbać o środowisko i oszczędzić własne pieniądze. Aby stworzyć odpowiedni projekt, dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta, a potem wybrać produkty któregoś ze światowych, topowych producentów oraz uzyskać dofinansowanie, należy skorzystać z usług doświadczonego dystrybutora elementów fotowoltaicznych, jakim jest Alter Energia.

Sprawdź również:  Falowniki Huawei – inwestycja, która się opłaca