Społeczeństwo nadal zbyt rzadko stawia na innowacyjne i przełomowe rozwiązania, takie jak inwestycja w darmowe źródło energii. Wszystko dlatego, że nie wiedzą jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika, pomimo ciągłego rozwoju, jest zbyt mało rozpowszechniona w Polsce – jest to duży błąd. Instalacje fotowoltaiczne są kluczem do oszczędności i ekologii. Jeśli należysz do grona świadomych osób, które liczą się z kosztami – zobacz, dlaczego warto już teraz postawić na instalacje fotowoltaiczne.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Jakie korzyści płyną z wyboru instalacji fotowoltaicznych?

  • Oszczędności – żywotność paneli PV szacuje się na około 25-30 lat. Może koszt montażu jest większy, ale zwrot inwestycji trwa zaledwie kilka lat, tym bardziej, jeśli skorzystasz z różnorodnych wsparć, w postaci dotacji lub systemu odpustów. Kiedy już zwróci się inwestycja, masz zupełnie darmową energię elektryczną. Zwróć uwagę, że prąd jest coraz droższy. Jeśli wybierzesz instalację PV, wzrost cen za prąd będzie Ci zupełnie obojętny. Przecież masz go za darmo.
  • Ekologia – fotowoltaika wiąże się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Redukując zanieczyszczenie powietrza, dbasz o przyrodę i co się z tym wiąże – o siebie. System fotowoltaiczny nie emituje zanieczyszczeń i szkodliwych substancji do atmosfery. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni, fotowoltaika nie wymaga dostarczania paliw kopalnych, nie emituje spalin i nie powoduje żadnego hałasu.
  • Niezależnośćniestabilna sytuacja – nie tylko u nas, ale też za granicą – dotyczy zarówno dostawy energii, jak i jej ceny. Wzrost kosztów za prąd jest nieunikniony. Jeśli wybierzesz instalację fotowoltaiczną, zyskasz niezależność energetyczną. W dodatku, jeśli nagle zabraknie prądu na kilka godzin – ty nie będziesz mieć z tego powodu żadnych nieudogodnień. Odnawialne źródło energii zapewni, że działanie Twoich urządzeń  nie zostanie przerwane nawet na minutę.
  • Bezobsługowość Twoje zaangażowanie kończy się w momencie montażu instalacji na dachu. Nie musisz w żaden sposób jej obsługiwać, tym bardziej że jest ona odporna na działanie wszelakich warunków atmosferycznych. Co prawda, jeśli decydujesz się na instalacje na gruncie, musisz zwracać uwagę na to, aby nic jej nie zasłaniało np. trawa. Oczywiście możesz monitorować pracę instalacji za pomocą komputera lub telefonu.
  • Uniwersalność –  instalacja fotowoltaiczna montowana jest w każdych warunkach. Oczywiście jest tylko jeden wymóg – dostęp do promieni słonecznych. Moduły fotowoltaiczne możesz zamontować na płaskich i skośnych dachach, na ziemi, na elewacji budynku… wszystko zależy od Twoich preferencji.
  • Szerokie zastosowanie moc instalacji dopasowujesz indywidualnie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania. Mniejszej dostawy prądu wymaga małe gospodarstwo domowe, większej ogromny zakład produkcyjny… wybierając odpowiednią instalację fotowoltaiczną, redukujesz koszty.
  • Ciszapanele nie powodują żadnego hałasu. Jedynie inwerter wytwarza znikomy dźwięk około 18-25 dB – jest do odgłos zbliżony do ludzkiego szeptu. Fotowoltaika przydomowa jest praktycznie niesłyszalna, nie emituje też infradźwięków.
Sprawdź również:  Jaką moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Wady instalacji fotowoltaicznych

Chociaż istnieją prawie same zalety instalacji fotowoltaicznych, warto wspomnieć o nielicznych nieudogodnieniach, które są z nią związane.

  • Cena montażu – z roku na rok cena instalacji jest coraz mniejsza, tym bardziej że różne dofinansowania i dotacje umożliwiają redukcję kosztów do minimum. Jednak stosunkowo wysokie koszty montażu bywają dla niektórych osób przeszkodą nie do pokonania. Jeśli jednak jesteś w stanie zainwestować, pamiętaj, że w ogólnym rozrachunku, instalacja przynosi mnóstwo oszczędności – z czasem jest źródłem zupełnie darmowej energii.
  • Uzależnienie od promieniowania słonecznegowartość promieniowania nigdy nie jest stabilna. W dużej mierze jest uzależniona od pory roku. Wpływ na nią mają również trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne. Na szczęście nowoczesne moduły fotowoltaiczne umożliwiają produkcję energii w pochmurne dni. W dodatku jest możliwość magazynowania energii w akumulatorach lub poprzez przyłącze do sieci energetycznej.

W ostatecznym rozrachunku instalacja fotowoltaiczna ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.  Decydując się na nią, rozważ jednak wszystkie za i przeciw, aby podjąć rozsądną decyzję.

Sprawdź również:  Fotowoltaika na płaskim dachu – Czy to dobra inwestycja?