Zastanawiali się Państwo nad inwestycją w instalacje fotowoltaiczne? Jeżeli nie, być może powodem była nieznajomość tematu. Czym jest i jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna? Jakie korzyści wynikają z jej posiadania i stosowania? Czy taka instalacja może być zbudowana w każdym miejscu, jak wygląda sposób jej obsługiwania, a także jakie koszta są związane z nią? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Domowa instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku niezbędnych elementów. Najważniejszym z nich jest inwerter fotowoltaiczny, czyli falownik. Jego zadanie jest proste. Ma zamieniać prąd stały na prąd przemienny. Nie będzie to możliwe, jeśli instalacja nie będzie pochłaniać promieni słonecznych. Do tego właśnie celu służą panele fotowoltaiczne, mocowane na dachu budynku lub w ogrodzie, na specjalnie przygotowanych konstrukcjach stalowych. Energia pozyskana przez panele fotowoltaiczne, czyli prąd stały, trafia do falownika, który zamienia go na prąd przemienny. W takiej postaci nadaje się do zasilania urządzeń domowych i może płynąć w instalacji. Nadwyżka prądu, który wyprodukowała dla nas domowa instalacja fotowoltaiczna, może zostać oddana do sieci zakładu energetycznego. Oczywiście nie za darmo. Zakłady energetyczne nie mogą za taki prąd płacić, mogą jednak ich producentom udzielać zniżek na dalsze korzystanie z ich usług. Oznacza to, że domowa instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystywana do zasilania swojego domu, jak również służyć do obniżania ceny za prąd od zakładu energetycznego. Na tym jednak nie kończą się zalety korzystania z niej. 

Sprawdź również:  Fotowoltaika na płaskim dachu – Czy to dobra inwestycja?

Oszczędzanie energii w domu, a instalacje fotowoltaiczne

W mediach wiele się mówi o potrzebie regularnego oszczędzania. To oczywiste dla większości z nas. Coraz większa liczba urządzeń jest produkowanych jako urządzenia energooszczędne. Mimo wszystko nie zawsze jesteśmy w stanie ograniczyć pobór mocy, szczególnie w dużych domach, w których występuje większa liczba odbiorników. Jeżeli pomimo starań, rachunki za prąd w dalszym ciągu są wysokie, warto pomyśleć o tym, że domowa instalacja fotowoltaiczna może być odpowiednim rozwiązaniem. Inwestycja w nią to jednorazowy wydatek, który szybko się zwróci. Trzeba przy tym nadmienić, że do prawidłowej pracy, instalacja PV wcale nie potrzebuje bezchmurnego nieba i palącego słońca. Energia jest produkowana również wtedy, kiedy słońce prześwituje zza chmur. Wydajność i ilość produkowanej przez instalację fotowoltaiczną energii jest ściśle powiązana z wydajnością falownika oraz wielkością oraz ilością paneli fotowoltaicznych. Im jest ich więcej, tym więcej prądu może taka instalacja wyprodukować. 

Jednak oszczędność jest nie jedynym powodem, dla którego warto się zdecydować na taką instalację. Prąd pozyskiwany z instalacji PV jest prądem ekologicznym. Co rozumiemy przez to pojęcie? Do jego wyprodukowania wykorzystywane są wyłącznie naturalne zasoby Ziemi, a właściwie energia słoneczna. W odróżnienia od energii elektrycznej, która jest produkowana w zakładach zasilanych paliwami stałymi, w tym węglem, energia z instalacji PV jest bezpieczna dla środowiska, czysta i zielona. Należy zatem zrozumieć, że domowa instalacja fotowoltaiczna jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla domów pasywnych i energooszczędnych, projektowanych i budowanych z myślą o ochronie środowiska i minimalizowaniu kosztów eksploatacji.

Koszty domowej instalacji PV

Z jakiego rzędu kosztami należy się liczyć, kiedy zechcemy w swoim domu zainstalować taką instalację? Czy będzie nas na nią stać? Czy konieczność jednorazowego wyłożenia większej sumy na początek jest opłacalna, czy lepiej poszukać innego źródła taniej energii? Średni koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW to około 30 tysięcy złotych. Rzeczywiście, ta suma może robić spore wrażenie na osobach nie będących w temacie budowy domu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że dobrze wykonana domowa instalacja fotowoltaiczna ma sprawność szacowaną na 25 lat, to zwrot tej inwestycji może nastąpić już po 5 latach. W kolejnych latach będziemy zatem mogli się cieszyć zupełnie darmowym prądem. Oczywiście są również pewne sposoby na to, aby obniżyć koszt inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Jak można to zrobić? Na przykład zmniejszając ich moc, wybierając tańsze panele lub samodzielnie decydując się na ich montaż. Należy jednak pamiętać, że sprawność działania takiej instalacji w dużej mierze zależy od użytych komponentów i wykonania całości zgodnie ze sztuką. Również jednym z warunków do uznania odpowiedzialności i gwarancji producenta, jest przeprowadzenie montażu instalacji przez wykwalifikowaną ekipę z uprawnieniami.

Sprawdź również:  Inwestycja w fotowoltaikę jako element zrównoważonego rozwoju!