Projekt instalacji fotowoltaicznej dotyczy wielu istotnych kwestii. Powinna wykonać go osoba, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami. Aby zapewnić niezawodne działanie systemu oraz odpowiednią ochronę, instalacje PV powinno się zaprojektować i wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz rozwiązaniami technicznymi. Od dnia 19 września 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy zakładające, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne, których moc całkowita przekracza 50 kW, wymagają uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę bez względu na miejsce montażu (na dachu skośnym, płaskim czy przy gruncie).

Projekt rozłożenia instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

Wszystkie instalacje, których moc jest wyższa od wartości 6,5 kW, powinny mieć dokładny opis i rozplanowanie. Projekty wymagają konkretnego rozłożenia elementów instalacji fotowoltaicznych oraz uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Każda instalacja fotowoltaiczna dla domu wymaga wykonania projektu koncepcyjnego zarówno w wersji graficznej, jak i tekstowej, aby dokładnie wyróżnić wszystkie elementy. Projekt instalacji fotowoltaicznej wymaga wiedzy, doświadczenia i precyzji. Błędnie wykonany może skutkować niską wydajnością systemu. Z tego względu należy powierzyć go specjalistom.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej, Poznań – jakie uprawnienia?

Specjaliści zajmujący się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych powinni posiadać uprawnienia do projektowania z zakresu sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, które są nadawane przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Osoby dysponujące tego typu uprawnieniami doskonale radzą sobie również z obliczaniem mocy instalacji fotowoltaicznej, co dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w tym zakresie, może stanowić poważny problem. Mimo informacji, że obliczenie mocy paneli fotowoltaicznych wymaga wzięcia pod uwagę rocznego zużycia prądu, osoby niedysponujące wiedzą z zakresu OZE mogą nie poradzić sobie z wykonaniem tego typu obliczeń.

Sprawdź również:  Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Projekt instalacji fotowoltaicznych – podsumowanie

Poszukując usługodawcy z zakresu instalacji fotowoltaicznych, warto pamiętać, że tylko odpowiednio zaprojektowany i zamontowany system jest rentowną inwestycją. Z tego względu przed wyborem konkretnego usługodawcy konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy dysponuje on odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi i certyfikatami wymaganymi w tym zakresie. Niemniej ważna jest także jakość wykonania instalacji oraz zastosowanych komponentów. Wybierając sprawdzone rozwiązania i polecane produkty, stawiasz na wydajną instalację, która będzie przynosiła oszczędności.