Alter Energia Sp. z o.o. – czyszczenie

Czyszczenie – Sprawiać że coś staje się czyste, W prostych słowach oznacza usunięcie zanieczyszczenia z przedmiotu do stopnia koniecznego dla jego dalszej obróbki i jego zamierzonego dalszego użycia.

Instalacja fotowoltaiczna a w szczególności jej główne elementy jak moduły fotowoltaiczne znajdują się na zewnątrz. Jak wiadomo, będą pod wpływem czynników atmosferycznych ulegać ciągłemu zabrudzeniu. Kurz, pył, liście, drobinki piasku, zwierzęce fekalia – ptaków, osadzają cyklicznie się na hartowanym szkle modułu fotowoltaicznego. Zabrudzenie jakie powstaje w wyniku zjawiska zanieczyszczenia, sprawia, że na powierzchnię modułu słabiej docierają promienie słoneczne. Muszą przedostać się przez gęstą plamę, aby dotrzeć do powierzchni modułu fotowoltaicznego i zapoczątkować zjawisko efektu fotowoltaicznego. Czyli najważniejszego etapu produkcji prądu ze Słońca.

Zanieczyszczenia na modułach fotowoltaicznych:

usuwalnych przez deszcz – to takie zanieczyszczenia z którymi deszcz sobie poradzi i trwale usunie je z powierzchni modułu

nieusuwalnych przez deszcz – to takie które są odporne na czyszczenie przez deszcz, długo zalegają na modułu przez co osłabiają produkcję prądu i niestety mają charakter punktowy.

Czy warto czyścić instalację fotowoltaiczną ?

Odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście, że warto jednak z zachowaniem ważnych reguł. Większość modułów posiada tzw. funkcję samooczyszczenia pod wpływem warunków atmosferycznych, czyli deszczu, jednak jest to bardziej zabieg marketingowy niż realne odzwierciedlenie rzeczywistości. Potocznie można wskazać na palcach jednej ręki które moduły posiadają tzw. funkcję samooczyszczenia w praktyce. W Naszej ofercie jest to producent z Polski BRUK-BET Solar, który posiada tzw. nanopowłokę (na specjalne życzenie Klienta), którą nakłada na kartowane szkło, przez co zanieczyszczenia nie posiadają miejsca przyczepienia i podczas deszczu są usuwane wraz z wodą. Moduły Soluxtec, które wyposażone są w zastrzeżoną konstrukcję ramy w postaci narożnika, odprowadzającego zanieczyszczania.

 Wyniki badań odnośnie czyszczenia modułów

Jak wykazują wyniki badań zabrudzenie modułu znacznie wpływa na jego wydajność. W normalnych warunkach różnica produkcji energii waha się od 3 – 4% rocznie. Im bardziej zanieczyszczone szkło tym spadek produkcji jest jeszcze większy. Cykliczny brak czyszczenia modułów sprawia że po okresie około 10 lat, produkcja energii elektrycznej przekracza 11%, w porównaniu z modułami czyszczonymi. Do tego dołożymy spadek roczny produkcji wynikający z degradacji technicznej i otrzymamy około 20% spadku produkcji energii elektrycznej ze słońca

Jak czyścić moduły fotowoltaiczne?

Najczęściej wykonują to specjalistyczne firmy, jednak ze względu na koszty wykupienia usługi, coraz częściej świadomy użytkownik sam podejmuje próby usunięcia zabrudzeń. Nie ma w tym nic złego, jednak należy pamiętać o bardzo ważnych rzeczach, aby nie zaszkodzić instalacji. W pierwszej kolejności należy mieć do tego odpowiedni sprzęt, gdyż wysokie ciśnienie z tradycyjnej myjki ciśnieniowej może uszkodzić szkło i wtedy cały moduł jest do wyrzucenia – a to jest koszt. Następnie należy używać tylko dedykowanych środków czyszczących, które nie uszkadzają powłoki. Dedykowane w tym znaczeniu oznacza specjalistyczne – czyli przeznaczone do modułów fotowoltaicznych. Wszechobecne chemia czyszcząca, która jest używana na co dzień, sprawia że moduł staje się tłusty, oraz często dochodzi do uszkodzeń powłoki – chemia jest niewskazana. Ponadto jakość wody, w której występuje duża ilość kamienia rysuje powłokę szklaną.

Ostatecznie w przypadku nieprawidłowego czyszczenia modułów dochodzi do jego uszkodzenia i niestety utraty gwarancji. Warto o tym pamiętać i skalkulować w swoim portfelu co się bardziej opłaca.

Alter Energia Sp. z o.o. – opłacalność

Najlepszym rozwiązaniem jest wezwać specjalistyczną firmę czyszczącą z zakresu fotowoltaiki, jeden czy dwa razy i poprosić o informację jak można to robić we własnym zakresie.-jeśli ma się chęci do pracy i możliwości to można wykonywać czyszczenia we własnym zakresie. Doświadczenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Należy wiedzieć, jak i czym czyścić i mieć chwilę wolnego czasu.

Jak często czyścić moduły fotowoltaiczne?

Wydawałoby się że cyklicznie, jednak nie jest to prawidłowa odpowiedź. W zależności od stopnia zabrudzenia – to jest idealna odpowiedź. Niestety moduły fotowoltaiczne są stworzone w taki sposób, że są składane z kilku elementów w jedną całość. Woda jak wiemy jest w stanie ciekłym i każdy zakamarek skrupulatnie wypełni. Skutek połączenia wody i elektroniki pod napięciem jest katastrofalny i bardzo niebezpieczny. Ponadto częste mycie sprawia że szczotki, bądź chropowate powierzchnie rysują powłokę szklaną. Produkcja prądu po takim nieprofesjonalnym myciu jest często jeszcze gorsza niż przewidywania.

Moduły fotowoltaiczne

Obecnie wiele Uczelni Wyższych pracuje nad rozwiązaniami, które sprawią iż czyszczenie modułów fotowoltaicznych stanie się łatwiejsze. Obecnie wygląda to bardzo obiecująco. Polska Uczelnia Wyższa Politechnika Gdańska opracowała rozwiązanie technologiczne, które w znaczny sposób ułatwia czyszczenie modułów. Rozwiązanie już niedługo może trafić do komercjalizacji. Po krótce tylko powiem, iż urządzenie montuję się na ramę modułu i dokonuje ono czyszczenia powłoki szklanej. Nie ma konieczności docierania do instalacji, gdyż układ jest zintegrowany z modułem.

  • Warto monitorować instalację fotowoltaiczną, pod względem produkcji energii, każde odchylenie od przysłowiowej normy powinno zaniepokoić użytkownika.
  • W pierwszej kolejności przeprowadzić wizualną inspekcję czy np. jakieś zwierzę latające nie zostawiło fekaliów na module. Moduły najczęściej pracują według schematu: jeżeli jeden jest zabrudzony to wszystkie dostosowują się do najsłabszego ogniwa. Szkoda tracić produkcję prądu przez jedno punktowe gówno, nie prawda?
  • Zaczerpnąć wiedzy, sprawdzić na filmikach na youtube jak profesjonalnie można czyścić moduły oraz w razie konieczności wezwać fachowy serwis, który wykona usługę. Często zdarza się że instalacja jest tak usytuowana że Użytkownik sam nie jest w stanie wykonać czyszczenia, stąd profesjonalizm jest tutaj wskazany. Wzywamy firmę która za Nas wykona czynności czyszczące.

Alter-Energia Sp. z o.o. – Fekalia na module

Stosować tylko dedykowane środki do fotowoltaiki, gdyż pozostałe mogą spowodować nieuchronne zniszczenia i utratę gwarancji.

Autor: Zbigniew Wasielewski – Prezes Zarządu Alter Energia Sp. z o.o.

Sprawdź również:  Moduły fotowoltaiczne - Energia przyszłości!