Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Wynika to ze stale zwiększającej się świadomości ekologicznej oraz rosnących cen energii elektrycznej, dostarczanej przez zewnętrznych dostawców. Wielu inwestorów decyduje się na wdrożenie rozwiązań OZE także ze względu na liczne programy dofinansowań do paneli fotowoltaicznych.

Instalację fotowoltaiczną tworzą głównie moduły, panele, inwerter (znany również jako falownik) i konstrukcja nośna. Bardzo często zdarza się, iż terminy „panele” oraz „moduły fotowoltaiczne” używane są naprzemiennie i traktowane jako synonimy. W rzeczywistości oba pojęcia odnoszą się do innej części instalacji. Moduł fotowoltaiczny to najmniejszy, w pełni środowiskowo zabezpieczony, zestaw wzajemnie połączonych ogniw słonecznych. Panel fotowoltaiczny w definicji określany jest z kolei jako zestaw umocowanych wzajemnie modułów, wstępnie zmontowanych i okablowanych.

Rodzaje modułów fotowoltaicznych

Branża fotowoltaiczna nieustannie się rozwija, stąd na rynku dostępne są różne typy modułów fotowoltaicznych. Najbardziej znane są trzy rodzaje – moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne wyróżniają się największą wydajnością ze wszystkich. Do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Montaż monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych polecany jest szczególnie w miejscach o małej powierzchni, a jednocześnie bardzo nasłonecznionych. Ten rodzaj modułów fotowoltaicznych wyróżnia duża odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz wydajność.

Sprawdź również:  Czym jest konwersja fotowoltaiczna?

Równie często w instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się moduły polikrystaliczne, łączące wiele kryształów krzemu. Moduły polikrystaliczne doskonale sprawdzą się w miejscach o dużej powierzchni instalacyjnej, a także w warunkach słabszego nasłonecznienia, np. na terenie Polski. Panele z krzemu amorficznego to trzeci rodzaj modułów fotowoltaicznych, będący jednocześnie najbardziej budżetową opcją. Wyróżniają się lekkością, dlatego zazwyczaj montowane są na elewacjach budynków.

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

Wybór rodzaju modułów fotowoltaicznych zależny jest głównie od indywidualnych potrzeb na energię elektryczną danego gospodarstwa oraz warunków technicznych. W celu dobrania najbardziej optymalnych rozwiązań, zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami, działającymi na terenie Poznania i okolicznych miejscowości. Pomożemy Państwu dopasować rodzaj modułów fotowoltaicznych oraz oszacujemy atrakcyjny kosztorys inwestycji.