Ogniwa paneli fotowoltaicznych przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Jednak większość domów i gospodarstw, a także sprzęty i urządzenia użytkowe, są przystosowane do korzystania z prądu przemiennego. W tym celu w systemie fotowoltaiki stosuje się inwertery. Jak dobrać właściwy inwerter fotowoltaiczny, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną?

Inwerter fotowoltaiczny – serce systemu

Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jest to urządzenie, które przetwarza prąd stały (DC), który jest wytwarzany przez panele, na prąd przemienny (AC). Stały prąd elektryczny jest utrzymywany przy stałym napięciu w jednym kierunku. Prąd przemienny przepływa w obwodzie w obu kierunkach, gdy napięcie zmienia się z dodatniego na ujemny. Inwertery fotowoltaiczne, znane także jako falowniki, to tylko jeden przykład klasy urządzeń, które regulują przepływ energii elektrycznej.

Jakie są rodzaje inwerterów?

Falownik dokonuje konwersji prądu stałego na prąd przemienny poprzez bardzo szybkie przełączanie kierunku wejścia prądu stałego tam i z powrotem. Istnieje kilka rodzajów inwerterów, które mogą być instalowane jako część systemu fotowoltaicznego.

W dużym zakładzie użyteczności publicznej lub w projekcie fotowoltaicznym średniej skali każdy panel fotowoltaiczny może być podłączony do jednego centralnego falownika. Falowniki łańcuchowe łączą zestaw paneli – łańcuch – z jednym falownikiem. Ten falownik przetwarza energię wytwarzaną przez cały łańcuch na prąd przemienny. Chociaż ta konfiguracja jest opłacalna, skutkuje zmniejszoną produkcją energii na łańcuchu, jeśli jakikolwiek pojedynczy panel ma problemy, takie jak zacienienie.

Sprawdź również:  Sprzedaż hurtowa modułów fotowoltaicznych - Wielkopolska

Z kolei mikroinwertery to mniejsze inwertery umieszczone na każdym panelu. W przypadku mikroinwertera zacienienie lub uszkodzenie jednego panelu nie wpłynie na moc pobieraną z innych. Mikroinwerter jest niezwykle wydajny, ponieważ tył każdego panelu fotowoltaicznego jest podłączony bezpośrednio do falownika.

Jak dobrać falownik do systemu paneli fotowoltaicznych?

Inwerter musi być dobrany do całości instalacji. Kupując urządzenie, należy zwrócić uwagę na moc systemu oraz sposób podłączenia inwertera. Dostępne są:

  • inwerter sieciowy, tak zwany on-grid – to urządzenie, które łączy się z tradycyjną siecią energetyczną i może oddawać nadwyżki energii produkowane przez panele słoneczne;
  • inwerter wyspowy, tak zwany off-grid, który nie łączy się z siecią, a więc nie oddaje nadwyżek energii (ma on jednak możliwość ładowania akumulatorów);
  • inwerter hybrydowy, który łączy ze sobą funkcje falownika sieciowego i wyspowego.

Falowniki można też podzielić w zależności od mocy instalacji:

  • jednofazowy inwerter — przeznaczony jest dla instalacji do 3,68 kW,
  • inwertery trójfazowe — dla instalacji trójfazowych

W ofercie naszej firmy dostępne są falowniki renomowanych producentów, zapewniając efektywną produkcję energii. Warto skorzystać z porad specjalistów, aby domowa instalacja była jak najbardziej opłacalna. Dopasowane komponenty pozwolą na efektywną produkcję energii.

Sprawdź również:  Panele słoneczne i moduły fotowoltaiczne Trina, Auo

Jaką funkcje spełnia inwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Inwerter podłączony do domowej instalacji fotowoltaicznej spełnia kilka funkcji. Oprócz przetwarzania energii słonecznej na prąd przemienny, może monitorować system i zapewniać portal do komunikacji z sieciami komputerowymi. Systemy magazynowania energii słonecznej oraz baterie opierają się na zaawansowanych falownikach, które działają bez wsparcia sieci w przypadku awarii, jeśli są do tego zaprojektowane.