W każdej instalacji fotowoltaicznej to właśnie inwerter, nazywany inaczej falownikiem, jest jej najważniejszym elementem. Falowniki odpowiadają za przemianę prądu stałego – DC, wytwarzanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny – AC – który płynie w domowych gniazdkach i jest wykorzystywany do uruchamiania urządzeń elektrycznych.

Również od inwertera i jego prawidłowego doboru do samej instalacji, jej wielkości i potrzeb gospodarstwa domowego, zależy wydajność i bezpieczeństwo użytkowania całego systemu. Dlatego pytanie o to, jaki inwerter wybrać do swojej fotowoltaiki, zawsze jest podstawą.

W jaki sposób działają inwertery fotowoltaiczne?

Inwertery fotowoltaiczne mają za zadanie przetwarzać stały prąd wyprodukowany przez panele słoneczne w prąd zmienny, dopasowany do zasilania urządzeń podłączanych do sieci niskiego napięcia 230V/ 400V oraz 50 Hz. Budowa każdego inwertera fotowoltaicznego jest taka sama. Urządzenie składa się z prostownika zasilanego jedną lub trzema fazami (w zależności od jego przeznaczenia i wielkości PV), kondensatorów i tranzystorów. Pierwsze z nich stabilizują napięcie, drugie – przekształcają prąd stały w zmienny o dokładnie określonych parametrach. To dlatego tak ważne jest wybranie inwertera fotowoltaicznego odpowiedniego dla konkretnej instalacji. Każdy falownik składa się też z szeregu zaawansowanych zabezpieczeń oraz układu sterowania. Urządzenia tego rodzaju działają zawsze w czasie rzeczywistym, a więc na bieżąco zaspokajają zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Wiedząc, że na rynku dostępne są zarówno inwertery fotowoltaiczne 3 fazowe, jak i ich jednofazowe odpowiedniki, warto przy ich wyborze zapytać o radę i pomoc w dopasowaniu urządzenia fachowców – takich, jak firma Alter Energia. Marka posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę, pozwalające na przygotowywanie i kompleksową realizację projektów fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. W celu zapoznania się z pełną ofertą warto zajrzeć na stronę: http://alter-energia.pl/inwertery-fotowoltaiczne/.

W jaki sposób wybierać inwertery fotowoltaiczne?

Najważniejsze w wyborze inwertera fotowoltaicznego do posiadanej instalacji PV jest dobranie odpowiednich parametrów urządzenia. To niezbędne, aby z jednej strony zapewnić optymalną wydajność systemu, a z drugiej pełne bezpieczeństwo korzystania z paneli słonecznych. Przyjmuje się, że wszystkie instalacje PV, charakteryzujące się mocą większą niż 3,68 kW, powinny być obsługiwane przez inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy 5kw. W przypadku mniejszych systemów, o parametrach poniżej 3 kW, wystarczą inwertery fotowoltaiczne jednofazowe.

W dziedzinie instalacji fotowoltaicznych inwerter uważa się za optymalny dla gospodarstwa domowego, jeśli jego sprawność będzie przynajmniej na poziomie 97%. Musi również mieć odpowiednią klasę ochronności – za najlepszą uważa się klasę IP65. Inwertery fotowoltaiczne o takich parametrach są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, czyli takich, w których istnieje ryzyko dużego zapylenia lub zalania wodą. Dzięki oznaczeniom tej klasy najlepsze falowniki mogą być instalowane zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi, ponieważ warunki atmosferyczne, w tym duże zawilgocenie, nie będą wpływać na ich pracę.

Trzeba przy tym pamiętać, że wybranie zbyt mocnego falownika do potrzeb domu nie poprawi sprawności instalacji, a wręcz odwrotnie – wpłynie na zmniejszenie wydajności zainstalowanych paneli. A odpowiednio dobrane, cenione na rynku i chętnie wybierane inwertery fotowoltaiczne o najwyższej sprawności mogą pracować nieprzerwanie nawet przez około 20 lat.

Sprawdź również:  Falowniki Huawei – inwestycja, która się opłaca