Jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter). Zadaniem tego urządzenia jest przemiana wytworzonego przez panele słoneczne prądu stałego w prąd zmienny.

Na rynku dostępne są zarówno klasyczne inwertery, jak i mikroinwertery. Czym się zatem różni mikroinwerter od inwertera fotowoltaicznego? Jedno i drugie urządzenie ma podobną budowę, topologia funkcjonalności w generowaniu prądu działa w podobny sposób. Jedyną z różnic między nimi stanowi ich konwersja. Mikroinwerter fotowoltaiczny jest mniejszych rozmiarów, a także generuje mniejszą moc, dlatego jest w stanie obsłużyć maksymalnie dwa moduły fotowoltaiczne, a w niektórych przypadkach nawet 4 sztuki, jednak w większości przypadków współczynnik konwersji jest niższy niż w tradycyjnych falownikach.

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest?

Mikronwerter fotowoltaiczny, konwerter mocy, to urządzenie, którego funkcjonalność, a w szczególności zasada działania, aż tak bardzo nie odbiega od inwerterów o większej mocy, dedykowanych pełnym instalacjom fotowoltaicznym. Jego mniejsza moc i tym samym rozmiar wymuszają instalowanie go na każdym module fotowoltaicznym osobno lub parami. To jednak zaleta tego rozwiązania, ponieważ pozwala na dowolne modyfikacje i rozbudowę w obrębie istniejącej już instalacji, jest też dużo elastyczniejszy w projektowaniu

Różnica między mikroinweterem a inwerterem fotowoltaicznym

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą między jednym i drugim inwerterem fotowoltaicznym jest wielkość. Mikroinwertery fotowoltaiczne są znacznie mniejsze niż falowniki stringowe, umieszczane zazwyczaj w większej odległości od źródła zasilania. Niewielki rozmiar tych pierwszych związany jest z koniecznością umieszczania ich bezpośrednio pod każdym z paneli słonecznych, a nie, jak w przypadku standardowych falowników, bliżej złącza kablowego domowej instalacji elektrycznej, której służą.

Ważną różnicą jest też oczywiście moc oraz koszt uzbrojenia mikroinwertera oraz zakres obsługi. Inwertery fotowoltaiczne muszą generować odpowiednio dużą moc, aby móc obsłużyć całą instalację, której są dedykowane. Wersjom mikro wystarczy znacznie mniejsza moc, ponieważ obsługują jedynie pojedyncze moduły lub wybrane pary modułów.

Różnicę między tymi urządzeniami można także poczuć – standardowych rozmiarów inwerter fotowoltaiczny waży nawet około 20 kg, podczas gdy jego mniejsze wersje (mikroinwertery) ważą zazwyczaj nie więcej niż 1-2 kg.

Zalety mikroinwerterów fotowoltaicznych

Największą zaletą mikroinwerterów fotowoltaicznych jest możliwość rozbudowy lub modernizacji instalacji fotowoltaicznej w dowolny sposób, czyli ich elastyczność zastosowania. W razie chęci dokupienia modułów fotowoltaicznych nie trzeba zmieniać obsługującego instalację falownika, ponieważ każdy panel ma indywidualne urządzenie. To przekłada się także na sprawność i wydajność instalacji – jeśli awarii ulegnie jeden z podzespołów, całość nadal jest sprawna i spełnia swoje zadanie. Generowanie prądu, jak i wydajność całej instalacji, nie obniży się w znaczący sposób z powodu zabrudzenia czy uszkodzenia samego modułu słonecznego – pozostałe sztuki pracować będą z pełną mocą.

Wybranie pojedynczych mikroinwerterów fotowoltaicznych musi być poprzedzone odpowiednim procesem montażu całej instalacji – większość modeli dostępnych na rynku jest już nawet częściowo skonfigurowana, jednak należy zwrócić uwagę na odpowiednią komunikację poszczególnych podzespołów. Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej opartej o mikroinwertery jest zatem bardzo wygodne i bezpieczne.

Sprawdź również:  Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia?