Cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od jej rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczny koszt składa się nie tylko zakup paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale również inne czynniki, które przedstawimy poniżej. Chcesz wiedzieć, ile dokładnie kosztuje instalacja fotowoltaiczna i czy opłaca się ją założyć? Czy masz szanse na dofinansowania i ograniczenie kosztów? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Ceny instalacji fotowoltaicznych – od czego zależą?

Koszt montażu instalacji zależy od instalatora, miejsca montażu i w dużej mierze od doświadczenia firmy. Zanim wybierzesz konkretnego instalatora, pamiętaj, że warto postawić na profesjonalną osobę. Jak ją wybrać? Musisz dowiedzieć się, jakie ma doświadczenie, ile zamontował instalacji, jak długo działa na rynku oraz jakie ma opinie. Jeśli już na samym początku będą problemy z montażem, panele fotowoltaiczne będą bezużyteczne, a Ty poniesiesz więcej strat niż zysków. Jeśli szukasz instalacji fotowoltaicznej w okolicy Poznania, warto postawić na najlepszą firmę w okolicy, czyli Alter Energię, która świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie instalacji.

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej musisz też pamiętać, że miejsce montażu ma wpływ na cenę – z powodu podatku VAT. Instalacja fotowoltaiczna na mieszkalnym budynku wynosi 8% VAT, a na budynku gospodarczym już 23% VAT. Choć są przymiarki, aby ujednolicić stawkę podatku do 8 % VAT dla osób fizycznych, niezależne od miejsca montażu.

Instalacja fotowoltaiczna – jakość, a cena

Instalacje możemy podzielić na kilka rodzajów. Wszystko zależy od jakości zestawu. Jeśli chcesz wybrać najlepszy zestaw, którego jakość inwertera i paneli fotowoltaicznych jest najwyższej jakości, ma najdłuższy czas gwarancji i świetną efektywność, ceny wahają się w granicy:

 • 3kW – około 21 tys. zł,
 • 5kW – około 34 tys. zł,
 • 10kW – około 58 tys. zł.

Trochę tańsze zestawy, również dobrej jakości, lecz już nie już najwyższej, kosztują około:

 • 3kW – około 20 tys. zł,
 • 5kW – około 31 tys. zł,
 • 10kW – około 54 tys. zł.

Najtańsze zestawy, które nie są polecane przez profesjonalistów, wykonane z najniższej jakości elementów, kosztują:

 • 3kW – około 18 tys. zł,
 • 5kW – około 29 tys. zł,
 • 10kW – około 50 tys. zł.

Koniec końców, ceny rażąco od siebie nie odbiegają, więc lepiej zainwestować w lepszą instalację fotowoltaiczną, niż potem żałować nietrafnie podjętej decyzji.

Sprawdź również:  Czym jest domowa instalacja fotowoltaiczna?

Montaż instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Zwrot w inwestycję powinien być już widoczny po około 10 latach, a sama instalacja fotowoltaiczna powinna działać bez zarzutu około 25-35 lat.

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna ogranicza koszty energii elektrycznej do absolutnego minimum. Zazwyczaj pokrywa około 95% rocznych kosztów zapotrzebowania na prąd. Wniosek jest taki, że postawienie na fotowoltaiczne rozwiązania, wiąże się ze stałym korzystaniem z darmowego źródła energii.

Instalacje fotowoltaiczne – dotacje

Dotację do instalacji fotowoltaicznych inwestor może otrzymać na szczeblu regionalnym. Zazwyczaj, by otrzymać dofinansowanie, musi wypełnić specjalny formularz, który zawiera certyfikat, projekt instalacji i poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jak powinien wyglądać taki projekt? Musi zawierać:

 • opis,
 • schemat,
 • parametry techniczne,
 • kosztorys,
 • licznik wytworzonej energii.

Projekt wykonuje wykwalifikowana osoba – jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, projekt już na wstępie zostaje odrzucony.

Gdzie skierować się z prośbą o dotację do instalacji fotowoltaicznych?

Zanim złożysz wniosek, sprawdź dokładnie, jakie instytucje prowadzą datację do montażu instalacji fotowoltaicznych. Swoje kroki skieruj najpierw do urzędu miasta lub gminy, by dowiedzieć się, czy są dostępne lokalne programy i jaki będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Warto odwiedzić też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gminy i urzędy nie zawsze mają informację o dotacjach – WFOŚiGW na pewno posłuży Ci radą i pomocą.

W Polsce jest kilka programów, które wspierają montaż instalacji fotowoltaicznych. Jest to między innymi BOCIAN oraz RPO. Warto się śpieszyć, ponieważ fundusze na ten cel maleją w szybkim tempie, również kwota dofinansowania z każdym kolejnym rokiem jest coraz niższa.

Sprawdź również:  Jak prawidłowo zamontować czujnik czadu?